25-5-2021 Απόφαση: Κατάταξη Σχολών σε Επιστημονικά Πεδία και μετονομασίες τμημάτων

Τροποποιητική απόφαση για την κατάταξη Σχολών σε Επιστημονικά Πεδία, που θα ισχύσουν  από το επόμενο σχολικό έτος και μετονομασίες τμημάτων που θα ισχύσουν από τις Πανελλαδικές Εξετάσεις έτους 2021, υπέγραψε σήμερα  η υπουργός Παιδείας & Θρησκευμάτων Ν. Κεραμέως.

Για να δείτε την απόφαση πατήστε εδώ: 25_05-21_tropopoiisi

Κατάταξη Σχολών στα Επιστημονικά Πεδία

Η κατάταξη των σχολών θα ισχύσει από το σχολ. έτος 2021-2022.

Α. Στο Επιστημονικό Πεδίο Θετικών και Τεχνολογικών Επιστημών προστίθενται τα τμήματα:

• Αγροτικής Ανάπτυξης, Αγροδιατροφής και Διαχείρισης Φυσικών Πόρων (Ψαχνά Ευβοίας)
  • Χρηματοοικονομικής και Τραπεζικής Διοίκησης (Πειραιάς)

και στις Στρατιωτικές Σχολές προστίθενται:

• Ικάρων (ΣΙ) Μετεωρολόγων (ΜΤ)
  • Ικάρων (ΣΙ) Έρευνας Πληροφορικής (ΕΠ)

Β. Στο Επιστημονικό πεδίο Επιστημών Οικονομίας και Πληροφορικής προστίθενται:

• Μηχανικών Πληροφοριακών και Επικοινωνιακών Συστημάτων (Σάμος)

και στις Στρατιωτικές Σχολές:

• Ικάρων (ΣΙ) Διοικητικών (Δ)
  • Ικάρων (ΣΙ) Έρευνας Πληροφορικής (ΕΠ)
  • Ικάρων (ΣΙ) Εφοδιαστών (Ε)

Μετονομασίες Τμημάτων

Παράλληλα, η απόφαση ορίζει ότι μετονομάζονται και τα παρακάτω τμήματα.

1. Στο Επιστημονικό Πεδίο Ανθρωπιστικών, Νομικών και Κοινωνικών Επιστημών, οι λέξεις «Ποιμαντικής και Κοινωνικής Θεολογίας (Θεσσαλονίκη) – ΑΠΘ) αντικαθίσταται με το «Κοινωνικής θεολογίας και Χριστιανικού Πολιτισμού – ΑΠΘ) και οι λέξεις «Στρατολογικό – Στρατ. Νομ. Συμβ. (ΣΣΑΣ) Θες/νίκη – Στρατ. Σχολές» αντικαθίσταται με «Νομικό (ΣΣΑΣ) Θες/νίκη – Στρατ. Σχολές».
  2. Στο Επιστημονικό Πεδίο Ανθρωπιστικών Νομικών και Κοινωνικών Επιστημών, στο εδάφιο «Επιστημονικό Πεδίο Θετικών και Τεχνολογικών Επιστημών» στο εδάφιο 3 «Επιστημονικό Πεδίο Επιστημών Υγείας και Ζωής» και στο εδάφιο 4 «Επιστημονικό Πεδίο Επιστημών Οικονομίας και Πληροφορικής», οι λέξεις «Σχολή Ανθυποπυραγών – Σ.Π.Α.» αντικαθίσταται ως εξής: «Σχολή Αξιωματικών Πυροσβεστικής Ακαδημίας – Σ.Π.Α.»
  3. Στο Επιστημονικό Πεδίο Επιστημών Οικονομίας και Πληροφορικής οι λέξεις «Οικιακής Οικονομίας και Οικολογίας (Αθήνα) – Χαροκόπειο» αντικαθίσταται με «Οικονομίας και Βιώσιμης Ανάπτυξης (Αθήνα) – Χαροκόπειο».

Οι μετονομασίες  θα εφαρμοστούν από τις Πανελλαδικές Εξετάσεις 2021.