Υποβολή Δικαιολογητικών για προφορική ή γραπτή εξέταση μαθητών και αποφοίτων με Ειδικές Μαθησιακές Δυσκολίες.

Από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων ανακοινώθηκε η εγκύκλιος με ΘΕΜΑ:  «Υποβολή Δικαιολογητικών για Προφορική ή Γραπτή εξέταση μαθητών και αποφοίτων με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες ή ειδικές μαθησιακές δυσκολίες, βάσει του Ν. 3699/2008, στις πανελλαδικές εξετάσεις έτους 2014, για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση».

Οι γνωματεύσεις που χορηγούνται κατά περίπτωση από τις Υγειονομικές Επιτροπές, καθώς και οι Γνωματεύσεις των ΚΕΔΔΥ (πρώην ΚΔΑΥ) ή των Ιατροπαιδαγωγικών Κέντρων υποβάλλονται με σχετική αίτηση στο Λύκειο (ΓΕΛ ή ΕΠΑΛ) κατάθεσης της Αίτησης ? Δήλωσης συμμετοχής στις Πανελλαδικές εξετάσεις μέχρι 25 Φεβρουαρίου 2014.

Η σχετική εγκύκλιος έχει ως εξής: eguklios_fa